Tisztelt ünneplő gyülekezet!
Nagy tisztelettel köszöntök mindenkit a záhonyi Református Egyházközség hálaadó istentiszteletén.
A meghívó szerint kettős jubileumi alkalmat ünnepelünk a mai napon.
A záhonyi Református Egyházközség az 1600-as évektől évtizedeken keresztül a salamoni Református Egyház leányegyháza volt, 1786-ban önállósult. Majd elhatározta, hogy a korábbi fatemplom helyett - amely már szűknek bizonyult és nem felelt meg a megszaporodott gyülekezet igényeinek - kétszáz évvel ezelőtt, 1805-ben új kőtemplomot épít Gönczi Sándor lelkész vezetésével.
A templom építészeti jellege – homlokzati tornyos , késő barokk Copf stílusú épület, mennyezete kazetta jellegű, máig városunk egyetlen műemlék építménye. A templom az egykori Záhony központi épülete volt, utcái innen kiindulva sugarasan nyílottak.
Az elmúlt két évszázadban, több ízben sérült meg templomunk, tűzvész után újra épült, majd a világháború okozott benne károkat. A helyreállítások után napjainkig településünk meghatározó épülete.
Az önállósult református egyházközségben 12 lelkész szolgált, közülük is a legtovább 1964-től 30 éven keresztül Varga Sándor tiszteletes úr, aki nehéz körülmények között, az akkori politikai rendszer egyház ellenes időszakában nagy alázattal végezte lelkipásztori munkáját. Tevékenysége elismeréseként Varga Sándornak a város képviselő testülete posztumusz díszpolgári kitüntetést adományozott. Méltó utóda lett a tíz éve, 1995-ben érkezett Molnár Elemér lelkész úr, aki az eltelt évtizedben szolgálatát lelkiismeretesen végzi, kiemelkedő szaktudásról és kimagasló általános műveltségről tanúskodnak igehirdetései. Munkája során újjászervezte és megerősítette a záhonyi református gyülekezetet.
Gyermek és ifjúsági szolgálata kiemelkedő.
Az elmúlt évtizedben a lelki építkezésen túl, kiváló harmonikus kapcsolatot teremtett az egyház és a város vezetése között, így sor kerülhetett fáradhatatlan munkáján keresztül a műemlék jellegű templom több lépcsőben történő komplex külső-belső felújítására.
A szinte teljesnek mondható templom felújítás, a záhonyi hívek, a gyülekezet adományából, valamint az önkormányzat anyagi támogatásával jött létre.
A megújult templomhoz nem igazán volt méltó a külső környezet, ezért önkormányzatunk jelentős anyagi ráfordítással, újjáépítette a templomhoz vezető utat, járdát épített, parkolókat alakított ki.
A templom előtti parkot igényesen átépítettük, a 20-as években emelt, majd később lerombolt I. világháborús emlékművet helyreállítottuk. Nemrégiben pedig a templom díszkivilágítása is elkészült.
Úgy gondolom, hogy a megszépült templomunkhoz esztétikus, szép környezetet alakítottunk ki. Véleményem szerint mára az ősi Záhony egykori magja, a templom és környéke városunk egyik legszebb része lett.
Tisztelt ünneplő gyülekezet!
Molnár Elemér Tiszteletes Úr közéleti munkája rendkívül sokrétű, aktívan vállal feladatokat a városi ünnepségek, megemlékezések alkalmával. A helyi sajtóban rendszeresen megjelentetett tartalmas és emelkedett írásaival lelki segítséget nyújt az olvasóknak. Pozitív életszemlélete, Jézus centrikus igehirdetései, erőt adnak számára a mindennapi feladatokhoz.
Kiváló közösségi munkája, példamutató tevékenysége elismeréseként 2003-ban a város képviselőtestülete „Záhony városért” kitüntetésben részesítette.
A záhonyi középiskola dr. Béres József Kollégiumának nevelőtestülete és diákönkormányzata tíz éves lelkiismeretes munkájáért ez évben dr. Béres József emlékplakettet adományozott számára.
Végezetül szeretném megköszönni Molnár Elemér Lelkész Úrnak áldozatos, alázatos munkáját. Kívánok neki, nagyon jó erőt, egészséget, további szolgálatára Isten áldását, kívánom, hogy még hosszú ideig tudja szolgálni a záhonyi gyülekezetet és Záhony Város közösségét, hitben és szeretetben sokáig velünk legyen.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
Háda Imre
Záhony város polgármestere